Upravit stránku

Cortézovo moře - podzim 2019

Jacques Cousteau jej nazval  "Akvárium světa!"
Pro svoji unikátní biodiverzitu je tato oblast známá také jako "Galapágy severu!"

  • Poloostrov Baja california je domovem jedinečné flóry a fauny, které se vyvinuly v těsné izolaci, takže není překvapením, že Cortézovo moře nabízí nádherný mořský život, z něhož některé formy nejsou nalezeny nikde jinde na zemi. Okolní poušť je součástí biosférické rezervace Valle de los Cirios a 20 pobřežních ostrovů je také známo jako "Galapágy severu" pro své jedinečné druhy. V roce 2005 byla oblast zařazena na seznam světového dědictví UNESCO pod názvem „Ostrovy a chráněná území Kalifornského zálivu“.
  • Od července do října je nejvhodnější sezóna k potápění s využitím potápěčských lodí , i když potápění při pobřeží je možné po celý rok. Teploty se mohou lišit, ale obvykle se pohybují v rozmezí od 21 do 28 °C, s možností výskytu teplotních rozhraní v různých hloubkách.
  • Cortézovo moře je vyhlášené výskytem velrybích žraloků. Velrybí žraloci jsou zde k vidění obvykle po celý rok, ale od konce září do konce listopadu připlouvají ve větším počtu a přesouvají se  během podzimní sezóny ze severu k jihu, s ohledem na  výskyt planktonu. V tuto dobu bývá největší počet setkání s Velrybími žraloky, zejména s mladými jedinci. Koncem léta a během podzimu potápěči nejvíce navštěvují  Cortézovo moře, aby mohli plavat s největšími žraloky na světě. 
  • Lachtani se vyskytují po celý rok. Srpen a září je skvělý čas, kdy si potápěči mohou hrát se zvědavými mláďaty. V předchozích letních měsících se mláďata rodí, takže byste mohli být být svědky narození této nové generace, nicméně v tuto dobu bývají lokality lachtaních kolonií, pro jejich ochranu, uzavřeny. Lachtaní kolonie se nacházejí na několika místech Cortézova moře, ale největší z nich je bezesporu Los Islotes.
  • Dále se zde můžete setkat s velkými hejny tuňáka žlutoploutvého.
  • Žralok kladivoun se v Cortézově moři vyskytoval v obrovských hejnech zejména v oblasti La Paz ještě v 80.letech, kdy potápěči mohli pozorovat skutečně masivní hejna kladivounů v Las Bajo a Las Animas. Bohužel vlivem klesajících stavů kladivounů, je možné očekávat pozorování spíše menších hejn, nebo samostatných jedinců.
  • Unikátní podívanou jsou obří hejna Jacků, tuňáků, wahoo a mnoho dalších ryb a samozřejmě delfíni, úhoři, trnuchy, siby...  Během celého roku jsou častá, příležitostná setkání s hejny manty mobuly. 
  • Příznivci makro života budou nadšeni množstvím nahožábrých, mušlí, lastur, krabů a krevet.
  • Cortézovo moře je domovem velryb Plejtvákovce šedého, Plejtváka obrovského a Keporkaka, které je možné příležitostně vidět během celého roku. Nejčastěji se ale potkávají  v období od ledna do března, kdy hledají chráněné zátoky, aby se pářili a porodili mláďata. Jde spíše o pozorování z hladiny, protože vzhledem k jejich plachosti je pro potápěče téměř nemožné se k nim přiblížit. V severní části zálivu žije kriticky ohrožená endemická populace Sviňuchy kalifornské.

Loď Nautilus Gallant Lady prochází nyní kompletní rekonstrukcí. Těšíme se na její dokončení, abychom vám ji mohli představit v její nové kráse a umístit zde aktuální fotky lodi v novém kabátu včetně luxusního interiéru.

Co můžete v Cortezově moři vidět...?

Whale Sharks, Tiger Sharks, Large numbers of Bull Sharks, White tip Sharks, Sea Lions, Mobula Rays, Guitar Fish, Machetes, Green Jacks, Manta Rays, Schools of Big Eye Trevallies, Large group of Groupers, Snappers, Turtles, Sting Rays, Garden, Green, Zebra, Fine Spotted and Jewel eels, Schools of Panamic Pork Fish, Schools of Grunts, Schools of yellow tale snappers, Schools of Ballonfish, Schools of Grunts, Schools of Sardines, Schools of African Pampanos, lobsters, Nudibranch, Giant Damselfish, Humpback Whales...
1
2
3
4
Nahoru